Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Wydarzenia Skandynawia | Twierdza Akershus w Oslo

Twierdza Akershus w Oslo

Twierdza Akershus w Oslo fot. RYSZ

Foto: skandynawia.com.pl

W serwisie o zamkach rozsianych po całym świecie Projekt "Castles" https://www.facebook.com/CastlesTodayPL/, opublikowany został tekst o Twierdzy w Oslo, która uważana jest za jedną z najpotężniejszych cytadel znajdujących się na terenie Skandynawii. Misją projektu "Castles" jest stworzenie najchętniej odwiedzanego serwisu prezentującego zamki.

 

 

Wiernym strażnikiem norweskiej stolicy przez wiele wieków z rzędu był nieprzerwanie Zamek Akershus http://www.castles.today/pl/zamki/norwegia/oslo/ – postawna i wspaniała budowla, uważana za jedną z najpotężniejszych cytadel znajdujących się na terenie Skandynawii. Ten majestatyczny kamienny zamek, umiejscowionym na przylądku w zatoce Oslofjorden, był wielokrotnie atakowany, lecz ni razu nie został zdobyty szturmem. Nieprzesadzonym będzie stwierdzenie, iż kompleks budynków tego wiekowego zamku jest symbolem Oslo i jednym z lepszych kulturowo-historycznych pomników Norwegii, w którym obecnie nierzadko odbywają się oficjalne przyjęcia i uroczystości. Na terenie zamku znajdują się współczesne muzea, а także kaplica zamkowa, w grobowcu której znalazło swe ostatnie schronienie znalazło kilku norweskich monarchów.

 

Co można zobaczyć?

 

Potężne terytorium kompleksu zamkowego dzieli się na dwie części – zewnętrzną oraz wewnętrzną. Na terytorium zewnętrznym do 19 stulecia mieściły się różnorakie umocnienia, po rozbiórce których pojawiły się tu nowe budynki (Dom Komendanta, Stary Maneż, Główny Arsenał) oraz Plac Forteczny – miejsce organizacji parad wojskowych w czasie nad podziw uroczystych ceremonii. W byłym Głównym Arsenale mieści się obecnie Muzeum Wojenne, opowiadające o wojennej historii kraju, począwszy od czasów wikingów, na współczesności kończąc. Ponadto, na terytorium zewnętrznym można również zobaczyć kilka pomników i memoriałów wzniesionych po II wojnie światowej. Na terytorium wewnętrzne prowadzi most forteczny, wybudowany w 1921 roku, wiodący turystów bezpośrednio do Bramy Głównej. Na tym terytorium znajduje się właśnie Zamek Akershus, Błękitna Wieża oraz Wieża Raumaríki, Wieża Prochowa, Bastion Kronprinza (Księcia Koronnego ) i Bastion Księcia Karola, a także wiele innych obiektów, datowanych na 14-18 wiek. Głowna Brama twierdzy powstała w 1653 roku, а za czasów króla Christiana VI ich zewnętrzna strona została przyozdobiona frontonem zawierającym cyfrę «1744» oraz monogram króla.

 

O więziennej przeszłości twierdzy przypomina kilka budynków, w tym, były dom naczelnika więzienia i budynek wartowni, który w drugiej połowie 18 wieku został przekształcony w więzienie. Za pruskim murem (Fachwerk) budynku Podwójnej Baterii, który pod koniec 17 wieku powstał w charakterze baterii armatniej, znajduje się obecnie Muzeum norweskiego ruchu oporu. W dolnej jego części znajduje się łukowe przejście prowadzące do wałów zewnętrznych, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki na Plac Ratuszowy i port Oslo. Zwiedzanie terytorium twierdzy jest bezpłatne, zaś wstęp do wewnętrznych pomieszczeń Akershus (12 historycznych sal), jego kaplicy garnizonowej i grobowca królewskiego możliwy jest tylko po okazaniu biletu.

Materiał z serwisu

http://www.castles.today/pl/

https://www.facebook.com/CastlesTodayPL

 

 

Autor: Projekt "Castles"

Galeria zdjęć