Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Szwecja | Kultura Szwecji

Kultura Szwecji

Szwecja niezmiennie wywołuje te same skojarzenia: ośnieżone szczyty, renifery przemierzające lasy o ciemnozielonej barwie, a także całodobowe światła białych nocy, nie mówiąc już o stopie życiowej, jednej z najwyższych w świecie.Oprócz powszechnie znanych takich nazw jak: Abba, Ikea, Volvo warto zapoznać się również z kulturą i zwyczajami panującymi w tym kraju. Mówiąc o wkładzie Szwecji do kultury europejskiej i światowej należy chyba zacząć od dziedziny, w której Szwedzi odnosili w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci najbardziej znaczące sukcesy. Winston Churchill powiedział kiedyś, że Greta Gabro to: “najbardziej interesująca kobieta wszechczasów".


Świat miał również na ustach takie nazwiska szwedzkich aktorek jak: Ingrid Bergman, Anita Ekberg, Bibi Anderson, Britt Ekland czy Elke Sommers. Wielkie zainteresowanie na całym świecie wzbudziły filmy reżyserowane przez Ingmara Bergmana, który umiejętnie przenosząc na taśmę filmową problemy natury filozoficznej sprawił, że szybko jego filmowe arcydzieła zaczęto utożsamiać z twórczością szwedzką. 

Obok Bergmana, międzynarodowa sławę i popularność zdobył jego ulubiony aktor, Max von Sydow, a inny reprezentant szwedzkiej kinematografii, Sven Nykvist, jest autorem zdjęć do kilku filmów amerykańskiego reżysera, Woody Allena. 

Na sukcesy odnoszone przez artystów szwedzkich duży wpływ ma określona polityka kulturalna państwa, które od lat zapewnia rozmaite stypendia i dożywotnie renty. Twórcy mogą całkowicie i bez obaw o stronę materialną życia oddawać się swojemu powołaniu. 

Ciekawostką może być fakt, że w Szwecji, podobnie zresztą jak w pozostałych krajach skandynawskich, pisarz, którego książka została wydana i znajduje się w sieci bibliotek publicznych, od każdego jej wypożyczenia pobiera niewielką sumę.

Warto również wspomnieć o jednej z bardziej znanych powieści szwedzkich 

Cudowna podróż (szw. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) – powieść autorstwa Selmy Lagerlöf napisana w dwóch częściach w l. 1906-1907. Pierwsze polskie wydanie powieści miało miejsce już w 1910 r., tłumaczyła Janina Mortkowiczowa.
Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater opowiadania – 14-letni Nils Holgersson początkowo mieszka z rodzicami w wiosce w Skanii na południu Szwecji. Chłopiec ten ma zły charakter, nie słucha rodziców i dręczy zwierzęta. Pewnego dnia kiedy chłopiec nie chce pójść z rodzicami do kościoła, ojciec pozwala mu nie iść, lecz nakazuje przeczytać wskazany fragment z Biblii. Nils zostaje sam w domu i znużony perspektywą czytania Pisma Świętego obmyśla, jaki figiel mógłby znowu spłatać. Przeszukując starą skrzynię niespodziewanie spotyka w niej krasnoludka, którego łapie i chce zamknąć w klatce. Krasnoludek zmienia go wówczas w człowieczka własnego wzrostu. Kiedy Nils wychodzi na zewnątrz, zwierzęta które dotychczas były bezbronnymi ofiarami jego „zabaw” – teraz usiłują wziąć odwet na bezbronnym Nilsie. Z opresji ratuje go gąsior Marcin, który zabiera go w podróż przyłączając się do stada dzikich gęsi lecących na północ – do Laponii. W trakcie tej niezwykłej podróży Nils poznaje Szwecję i przeżywa rozmaite przygody, a następnie powraca do domu całkowicie odmieniony i krasnoludek przywraca go do pierwotnych rozmiarów.

Autor: skandynawia.com.pl/ interent