Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Norwegia | Ciekawostki Norwegia

Ciekawostki Norwegia

Ciekawostki z Norwegii

Foto: ania

Czy wiesz, że w Norwegii dowcip o fiordach które jadły z ręki to nie tak do końca jest dowcipem. Większość ludzi kojarzy to, iż fiordy norweskie jadły komuś z ręki i się uśmiecha bo to niby nie możliwe. Prawda jest inna, fiordy mogą jeść z ręki ponieważ fiordy to też popularna nazwa konia fiordzkiego.

Koń fiordzki jest to rasa kuca pochodząca z Norwegii. Typową cechą dla tej rasy jest gruba szyja przechodząca łagodnie w kierunku tułowia na której znajduje się ciemny a po zewnętrznej stronie srebrzysty pas włosów ostrzyżony na kształt półksiężyca Koń ten koloru włosia przeważnie jasnobrązowego ma silny zad, krótkie mocne nogi oraz niezbyt obfite szczotki pęcinowe.

Koń fiordzki nie jest wysoki bo jego wysokość kształtuje się w granicach od 135 do 145 cm. Zajmuje 15 miejsce w popularności rasy a ich ilość ocenia się na ok. 110 tys osobników. Pomimo swojej wydawało by się ciężkiej postury konie są szybkie, wytrzymałe, nadają się do ujeżdżania i galopu. Gorzej jest z kłusem i skokami. 

 

w Norwegii Idąc śladami Alfreda Nobla norweski milioner mieszkający w Kalifornii Fred Kavli postanowił swój majątek przekazać na nagrody dla naukowców i osób, które zajmują się badaniami ?

Nagroda Kavliego bo tak się nazywa została ustanowiona w wysokości miliona dolarów dla każdej najwybitniejszej osoby wśród badaczy z dziedziny fizyki, chemii i medycyny. Nagroda przeznaczona jest dla osób młodych zajmujących się badaniami, których wyniki będą wykorzystane w przyszłości a nie tak jak w nagrodach noblowskich za całokształt dla osób z „doświadczeniem”.

Laureatów wybiera Norweska Akademia Nauk w Oslo po uprzednim zgłoszeniu przez naukowców lub może zgłosić każdy odwiedzając stronę http://www.kavliprize.no/

Czy wiesz, że oprócz Laureatów Nagrody Nobla

Marii Skłodowskiej – Curie,

Henryka Sienkiewicza,

Władysława Reymonta,

Czesława Miłosza,

Lecha Wałęsy,

Wisławy Szymborskiej

jest jeszcze 20 laureatów związanych z Polską, którzy otrzymali Nagrodę Nobla.

Osoby te urodziły się w Polsce i wychowywały w Polsce lub miały obywatelstwo polskie, bądź ich rodzice byli Polakami.

Uniwersytet w Oslo został założony w 1811 roku. Jest to najstarsza i największa uczelnia w Norwegii. Studiuje tu ok 30.000 studentów z całego kraju i z zagranicy. Zbudowaną w 1911 roku aulę uniwersytetu ozdobiły własnoręcznie wykonane przez najsłynniejszego norweskiego malarza Edwarda Munch malowidła ścienne. Najstarsze budynki uniwersytetu znajdują się przy głównej ulicy Oslo Karl Johans gate. Natomiast kampus uniwersytecki wybudowany w latach 1923- 31 znajduje się w dzielnicy Blindern
Na uniwersytecie w Oslo można studiować na ośmiu wydziałach tj. prawa, teologicznym, medycznym, stomatologicznym, wydziale nauk matematyczno– przyrodniczych, nauk społecznych, wydziale humanistycznym i pedagogicznym.

Autor: skandynawia.com.pl/ interent